Čehůni maj jednu velkou nevýhodu. Ono jich je vlastně mnohem víc, namátkou třeba ten náš jazyk, kterej nikdo z cizinců pořádně neumí ani vyslovit, natož mu rozumět. Ale hlavně, hlavně máme levný dobrý pivo a to z nás dělá pěkný rozmazlence. Tady v Argentině maj taky pívo. Je ale dražší, než nealko (jako asi všude na světě), to zaprvé a zadruhé to není žádná pivní šaráda.

Pivo se tady v zásadě prodává od dvou značek. Jedno distribuuje brazilská společnost Brahma a druhé je argentinský Quilmes. Obojí chutná stejně. Nedivil bych se, kdyby to stáčeli v jednom a tom samém pivovaru. Chuť se podobá naší desítce ba možná ještě slabšímu kalibru. Alkoholu je v něm ale v podstatě tolik, co je v našich dvanáctkách. Přesto to člověk na sobě necítí, jako u tej naší dvandy. Pivo se zde moc netočí, zpravidla vůbec. Pivo se pije úplně nejčastěji z litrových flašek. Respektive na stole nikdy nestojí víc, než jedna flaška a to i přesto, že je dopředu jasný, že třeba ve 4 lidech je láhev hned prázdná. Při snaze objednat rovnou dvě či p r o b o h a t ř i, jste onálepkováni něčím jako „checo jajajaja“ (jajajajaja je zdejší ekvivalent nám známého „lol“ nebo prostě chachachacha, pozn.).

Vedle toho, že tedy chuť piva nestojí nic moc za nic, podává se ledově chlazené, nejlépe ještě v polystyrénovém obalu, aby náhodou za tu chvíli, co si to jednou každej naleje do sklenice, nezteplalo, tak je i výrazně cenově dražší, než jsme u nás zvyklí. V sámošce to ještě docela jde, tam lze sehnat litr Brahmy nebo Quilmes od cca 8 pesos. V barech a restauracích to už bývá ale kolem 30 pesos, což už člověk při návštěvě takovýho podniku docela pocítí. Další legrace je zdejší systém vratných lahví. Když si jdete koupit lahev píva, není dobré tu z předešlého dne nechat doma. Na některých místech vám totiž bez prázdné lahve nové pivo neprodají anebo prodají, ale s výraznou přirážkou za lahev. Nepřišel jsem totiž ještě na to, zda má flaška nějakou konkrétní cenu, anebo ještě nakupuju jako checo no chaqueño jajajaja.

Kromě pivsona je zde, co se alkoholu týče, populární fernet. Jo fernet. Fernet s coca-colou (cola je tu asi nejoblíbenější pití vůbec, nechápu). Fernet mi ale nikdy moc nejel, takže o jeho zdejších kvalitách se nemůžu moc rozepisovat. Každopádně na svůj zdejší fernet jsou hrdější, než na pivo. Je teda lepší začít pít fernet? Uuuaaaaa jajajajaja!

Reklamy