Je tu teplo, svítí tu hodně Slunce, které je navíc silné. Vysoká míra vlhkosti a mohutné srážky. Subtropy, kde se mnoho druhům kytek prostě musí dařit. A daří. Jenom na ulicích jaké rostou stromy, různých velikostí a druhů. S různými druhy listů, květů a konec konců i plodů. Květiny a roztodivné palmovité rozstliny, které jsem nikde jinde neviděl. Ulice se tak proměňují v člověkem kultivovaný prales. A takové přirozené klima je samozřejmě vhodné i pro pěstování kytek, jako je konopí. Vzhledem k tomu, že jsou mezi vámi i tací, kteří si rádi pokouří, podělím se o pár informací ohledně zdejší situace s marihuanou.

Argentina je v tomto ohledu velmi liberální zemí. Konzumace marihuany je tu de facto dekriminalizovaná*, což ve výsledku znamená, že je širokou společností nejen konzumována, ale i tolerována. I když samozřejmě všude si člověk nezapálí. Asi jako u nás, přirozeně. Pěstování je tu ale už ilegální a to v kterémkoli množství. To vnímám jako velkou chybu. Jednak proto, že tu jsou pro pěstování velmi dobré podmínky, ale především, že se takovou prohibicí nepřímo podporují tzv. traficantes, tedy černý nekontrolovaný obchod. Potíž celé LAm.

Většina marihuany z argentinské ulice pochází tím pádem z Paraguaye. Tato země dokonce už dýchá na záda v žebříčku množství exportované marihuany do zahraničí mnohonásobně většímu Mexiku, které v Americe drží dlouhodobě primát. Není snadné si vůbec představit, o jaké jde astronomické sumy a co tyto černé peníze financují. Nezřídka se stává, že tyto struktury prorůstají až k legitimním institucím a podílejí se na korupci a klientelismu např. u policie, armády nebo u jiných důležitých úřednických a politických klik. Obchod s marihuanou tu je v podstatě stejně výdělečný byznys, jako v jiných latinskoamerických zemích obchod s kokainem.

Taková marihuana z ulice původem z Paraguaye lze pořídit ve dvou základních variantách. Tou první jsou klasické sušené palice marihuany, tzv. flores, druhá je pak tzv. prensado, tedy lisovaná marihuana, která už není tolik výběrová. Obojí outdoor. Prensado oproti flores je ale mnohem víc muziky za méně peněz a zároveň ten rozdíl není zpravidla výrazný, pokud opravdu dopředu nevíte, že dostanete něco víc. V Resistencii prensado vychází v průměru na 250 Kč za 25 gramů. Ještě před pár lety jste si za stejnou částku mohli pořídit klidně celé kilo. Inflace a rozvoj černého trhu nekompromisně ženou ceny nahoru. V samotné Paraguayi je ale cena pořád přibližně 10x nižší, než v Resistencii.

Marihuana se tu kouří stejným způsobem, jako v celé Americe. Krátký papírek, žádný tabák a zřídka kdy nějaký filtr. Z toho většina Evropanů roste. Ale zvyknete si, i když na klasické bambéro s tabákem, filtrem a v dlouhém papírku prostě nezanevřete. Taky člověk nezřídka kdy obdrží za ubalení takového jointu a ještě na backroll obdiv. S tím se tady mnozí totiž nikdy v životě nesetkali. A jak chutná? Nemůžu si stěžovat.

* http://en.wikipedia.org/wiki/Legality_of_cannabis_by_country

Reklamy