Minulý víkend jsem se konečně dostal mimo město, na výlet. Vyrazil jsem společně s Peterem (Slovensko) a Annou (Moldavsko) za Kate (USA), která působí ve městě Rezina jako dobrovolnice Peace Corps1. Pomáhá s výukou na základní/střední škole. Zdejší vzdělávací systém se od toho našeho totiž poměrně liší. Povinná školní docházka zahrnuje dva stupně vzdělání – 4letou základní školu a 5 let nižšího středního vzdělávání (gymnázia). Gymnázia jsou už ale vnímána jako nižší střední vzdělání. Tím vyšším je pak lyceum nebo vyšší odborné střední vzdělání. Obojí je 3leté. Zdejší studentky a studenti tak vstupují na vysoké školy o rok dříve než v tuzemsku2. Ale zpět k výletu. Rezina, město, kam jsme vyrazili za Kate, není sama o sobě velkým turistickým lákadlem. Nicméně není to z ní daleko na pár zajímavých míst, které v rámci celého Moldavska stojí za návštěvu. Zejména pak skalní klášter Țipova (o kterém snad někdy příště) a klášter Saharna, který je od města přibližně 7 km. A samozřejmě řeka Dněstr, který v těchto místech dosahuje už pěkných rozměrů a Kate si na něm trénuje muškaření.

Uvnitř kláštera jsme se příliš nezdrželi, jeho okolí totiž nabízelo příjemnou možnost projít se i přírodou s mnoha stezkami, vysutým mostem, posvátným pramenem, kde se lidé nebojí svlažit asi za každého počasí, vodopád a nakonec i výborný výhled na okolí. Klášter byl totiž zasazen v údolí kousek od Dněstru.

IMG_0251

V blízkosti kláštera ve stěně jednoho hřebene vrchoviny se těží kámen. Není to kdoví jak velký lom. Těží se uvnitř skály a asi po malých várkách. Je ale znát, že z tohoto materiálu se v okolí staví většina domů a budov, a to včetně započaté stavby nového kostela nebo snad chrámu kláštera.

IMG_0283

Rezina jako taková na mě asi udělala největší dojem svojí sídlištní atmoškou. Nestrávil jsem tam příliš času, abych poznal Rezinu důkladně, přesto jsem měl pocit, že jsem uvnitř obrovského sídliště. Tu a tam plného chodníků a velkých placů a silnic, tu a tam zase příjemně zazelenalého. To vše se zaťatým zubem času dávno vyhaslého sovětského pokroku, který Moldavsko zažilo hlavně za Chruščova.

IMG_0295

Naproti Rezině přes řeku se vyjímá a roste jedno z největších Podněsterských měst Rybnica (Rîbnița), které má kolem 60 tisíc obyvatel a patří mezi průmyslové moldavské, respektive podněsterské tahouny. Rybnické ocelárny a hutě, jejichž vývozní zisk činí ročně kolem 500 miliónů USD, což ve výsledku je něco mezi 40 – 50 % podněsterského HDP. Na návštěvu Rybnice ale nezbyl čas. Nadto je už v Podněstří, což si zasluhuje samostatný výlet.

IMG_0303

V Rezině je, právě u výhledu na Rybnicu, opuštěný zarostlý židovský hřbitov, který přestal de facto fungovat v letech před druhou světovou válkou. Besarabijští Židé obývali (a stále obývají, jen v naprosto marginálním počtu) dnešní Moldavsko (Besarábie sahá ještě na území dnešní Ukrajiny) od konce 16. století. Populační a kulturní rozmach pak zažívali v podstatě až do počátku 20. století, kdy vše začalo nahodilými pogromy a skončilo Holocaustem, kdy je politika Třetí říše s počátkem 40. let nejprve agresivně začala likvidovat prostřednictvích speciálních jednotek – eskader smrti, často pod patronátem SS, o něco později byla naprostá většina pozůstalých deportována do koncentráků. To už s posvěcením a plnou podporou Rumunské vlády3.

IMG_0305

Nakonec došlo i na muškaření, byť foukal dost vítr. Jak jsem ale už předeslal, nebylo to „navostro“, ale vlastně šlo o příjemnej nedělní rybářskej workshop u řeky Dněstru. Kdo to má?

IMG_0308

Jako správní lufťáci jsme podcenili místní autobusovou dopravu a jízdenky nazpět do Kišiněva si nekoupili dopředu. Řidič nás vzal aspoň do uličky. Našlafunk dobrí.

foto_peter4

Celé album zde.

1Nezávislá federální agentura Spojených států amerických (independent federal agency), jejímž posláním je podporovat mír a přátelství ve světě. Zřízena byla prezidentem Johnem F. Kennedym v roce 1961, více.

2Více o systému a struktuře vzdělávání v Moldavsku zde.

3Více o historii Židů na území Besarábie zde a reálný obraz Holocaustu odehrávajícího se v tehdejším Rumunsku zde.

Reklamy