Debata o stavu lidských práv v Západní Sahaře s českou premiérou filmu „Life is Waiting: Referendum & Resistance in Western Sahara“

1.3.17, 19:00, družstevní kavárna ROH, U Božích bojovníků 606/3, Praha 3 – Žižkov

Namalovaný ukazováček je kampaň lidí Sahrawi / Saharaui (Sahrawánci) za právo na sebeurčení (čl. 1 ICESCR), které jim Maroko po více jak 40 let upírá. Západní Sahara (Saharská arabská demokratická republika) je poslední africkou kolonií, a to přesto, že její státní suverenitu uznal Mezinárodní soudní dvůr, OSN nebo v loňském roce i Soudní dvůr EU.

zapadni-sahara-letak-a5.jpg

Maroko dodnes jejich stát vojensky okupuje, neumožňuje jim rovnocenně studovat, pracovat nebo se kulturně rozvíjet. Na okupovaném území Západní Sahary není ani jedna univerzita. Není tam ani jedna knihovna. Kromě vojenské tam není žádná kvalitně zajištěná nemocnice. Neexistuje tam divadlo, ani jedno pořádné kino.

Sahrawi jsou upírána i občanská a politická práva. Nemohou se organizovat ani jakkoli politicky angažovat. Je jim zakázáno pořizovat jakékoli záznamy z veřejných protestů a demonstrací. Volný vstup zahraničním novinářům a pozorovatelům je zakázán, či jsou v případě kontaktu se Sahrawi zajištěni a vyhoštěni. Policie pravidelně dělá razie do jejich obydlí, zadržuje je a podrobuje je zvlášť nelidskému zacházení. Míra mučení je extrémní.

Na okupovaných územích Západní Sahary se nachází největší ložiska fosfátu. Pás kolem obratníku raka patří mezi nejbohatší loviště ryb v oblasti. Jde o strategické území a Marocké království je také významným spojencem tradičních velmocí. Peace-keepingová mise OSN (MINURSO) je jedinou takovou misí na světě, která nenese agendu lidských práv.

Se spolupracovnicí Mille z Dánska se nám jako jediným z naší několikačlenné skupiny mezinárodních pozorovatelek a pozorovatelů podařilo na okupovaná území Západní Sahary dostat a nakonec se i setkat s disentem a posbírat tak cenné informace. To s sebou neslo překonání řady nástrah a úskalí, včetně honičky v autech někde na periferii hlavního města Laayoune při úprku ze spárů marocké tajné policie…

Trailer k filmu:

https://vimeo.com/123847322

http://www.imdb.com/title/tt4242392/

Vstup dobrovolný.
Vybrané peníze poslouží jako příspěvek pro Culture of Resistance Films.
Akce se koná za podpory Z Prahy 3.

Podobná akce proběhne ještě v březnu v rámci cyklů Ufoss v Crossu a na půdě FF UHK ve spolupráci s katedrou politologie. Více o těchto akcích později.

Reklamy