Do třetice všeho nejvíce. V úterý 28. března od 19:00 Life is Waiting: Referendum & Resistance in Western Sahara s následnou diskuzí na téma lidských práv, boje za svobodu. To vše v Crossu.

letak_cross_ufoss_sahara

Západní Sahara (Saharská arabská demokratická republika) je poslední africkou kolonií, a to přesto, že její státní suverenitu uznal Mezinárodní soudní dvůr, OSN nebo v loňském roce i Soudní dvůr EU. Maroko dodnes Západní Saharu okupuje, neumožňuje Sahrawáncům rovnocenně studovat, pracovat nebo se kulturně rozvíjet. Na okupovaném území Západní Sahary není ani jedna univerzita. Není tam ani jedna knihovna. Kromě vojenské tam není žádná kvalitně zajištěná nemocnice. Neexistuje tam divadlo, ani jedno pořádné kino. Právo na sebeurčení Sahrawánců je dodnes brutálně potlačováno. Důsledkem okupace přes 200 tisíc Sahrawánců musí žít po čtyři dekády v Alžírsku doslova ve vyhnanství v uprchlických táborech.

Jak bude ještě dlouho trvat, než se lidem Západní Sahary podaří zvrátit desetiletí nedodržených ba dokonce porušených slibů a získají konečně svobodu? Life is Waiting: Referendum & Resistance in Western Sahara je posledním počinem režisérky Lary Lee, zakladatelky Culture of Resistance Films. Snímek zpřostředkovává fenomén odporu a boje za nezávislost Sahrawánců a zaměřuje se na jejich nenásilný přístup. Ukazuje současný sahrawánský aktivismus, který je ve své nenásilné podobě nejvíce ovlivněn uměním a to na obou stranách tzv. Zdi hanby.

Trailer na film:

https://vimeo.com/123847322

http://www.imdb.com/title/tt4242392/

 

Místo: Cross Club

Kdy: 28.3.2017 od 19:00.

 
VSTUP VOLNÝ

Reklamy